Muránske buchty - regionálny produkt GEMER-MALOHONT
Zdroj: MAS Malohont

Chute Gemera

Najunikátnejším jedlom regiónu sú gemerské guľky, ktoré sa pripravujú hlavne pri dvoch príležitostiach – na Banícky deň, ktorý sa na Gemeri oslavuje v septembri a na “Tri krále” - 6. januára. Bežne sa guľky robievajú "mješanje", obľúbené sú ale i tie "s dynamitom".

Ďaľšou regionálnou špecialitkou sú škorce s makom alebo slaninou. Škorce sú lyžicou vytvarované väčšie halušky z kukuričnej krupice, ktoré sa pripravujú buď na sladko s makom či orechami, poliate maslom a posypané cukrom, alebo na slano, preliate opraženou slaninkou.

Keď navštívite Rejdovú, určite si nenechajte újsť ochutnanie bryndzového číru alebo cíblikov. O cíblikoch by sa dalo povedať, že ide o gemerský druh šúľancov, ktoré sa nerobia z cesta zemiakového, ale múkového a zväčša sa jedávajú slané s bryndzou a kyslou smotanou. Podľa chute poliate buď roztopeným maslom, alebo „šmalcom“, teda bravčovou masťou.

Chute Gemera, to sú ale aj iné, “zdravšie” pochutiny. Počuli ste už o gágoríkoch, klenoveckom syrci, či muránskych buchtách? Ak nie, prečítajte si ďaľšie príspevky.

Klenovecký syrec

Klenovecký syrec

Výrobok, ktorý preslávil dedinu, aj krajinu. Pochúťka, ktorá sa vyvážala do viacerých európskych krajín, dokonca i na dvor Márie Terézie. V súčasnosti je zapísaný v európskom zozname výrobkov s chráneným zemepisným označením.

Klenovec
Gágoríky

Gágoríky

Na Gemeri sa slepačí, či hovädzí vývar nepodával tradične vždy s rezancami, niekedy ich nahrádzali gágoríkmi. Ich príprava bola veľmi pracná, preto sa jedávali len pri slávnostných príležitostiach, na svadbách, krstinách alebo na Vianoce.

Gemer a Malohont
Vinohradníctvo

Vinohradníctvo

Určite poznáte vína z Modry, Pezinka alebo Tokaja. Čo tak ochutnať víno z Gemera? Vinohradníctvo tu má hlbokú tradíciu.

Valice
Gemerské guľky

Gemerské guľky

Regionálna špecialita, ktorú okrem každej dobrej reštaurácie na Gemeri, môžete ochutnať aj počas Dní mesta Jelšava, kde už po niekoľko rokov prebieha súťaž vo varení tejto pochúťky. Tento rok sa budú konať 13. a 14.júna.

Jelšava
Muránske buchty

Muránske buchty

Vychýrená, široko-ďaleko známa regionálna pochúťka. Viackrát prekladané kysnuté cesto v sebe ukrýva bohatú sladkú náplň. Muránske buchty sa dnes pečú s rôznymi náplňami – lekvárové, makové, nugátové, orechové, višňové, čučoriedkové, tvarohové, jahodové, malinové, ale i ríbezľové.

Muráň