Hrad Krásna Hôrka
Zdroj: Archív regiónu Gemer

Hrady a kaštiele

Gemer ako historický región lemovalo po majestátnych vrchoch mnoho hradov a hradísk, kláštorov či zámkov z ktorých už mnohé zanikli. Pozostatky hradov a hradísk v podobe valov je možné dodnes pozorovať v prírode.

O ich príbehoch sa dočítame najmä v súvislosti vojny Bratríkov s Huňadyovcami v 15. storočí. Práve to bolo storočie slávy Gemerských hradov kedy počas obliehaní mnohé z nich skončili v ruinách a boli zničené. Tie ktoré sa vyhli zničeniu čakal ďalší ťažký osud počas Osmanskej hrozby a stavovských povstaní. Aj cez krušné historické chvíle máme možnosť obdivovať viaceré stavby, ktoré sa podarilo zachrániť alebo znovu priviesť k životu. Mnohé gemerské tajomstvá však ostávajú pod zemou a čakajú na svojich objaviteľov.

Hrad Hajnáčka

Hrad Hajnáčka

Jeden z mála slovenských hradov postavených na sopúchu je ľahko dostupný a ponúka výhľady na Cerovú vrchovinu, Mátru a najvyšší vrch Maďarska.

Hajnáčka
Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka

Nazachovalejší hrad v regióne je momentálne v rekonštrukcii a pre verejnosť uzavretý.

Krásnohorské Podhradie
Coburgovský kaštieľ v Jelšave

Coburgovský kaštieľ v Jelšave

Dominanta centra Jelšavy poskytne čoskoro unikátne zážitkové ubytovanie.

Jelšava
Muránsky hrad

Muránsky hrad

Tretí najvyššie položený slovenský hrad je v regióne i najnavštevovanejším. Ponúka dychberúce výhľady na okolie, Kráľovu hoľu a nedotknutú prírodu Muránskej planiny

Muráň
Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar je skutočne luxusné sídlo. Je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Okrem grófskych apartmánov, či krásnej historickej knižnice, tu uvidíte aj expozície exotických trofejí a egyptológie s egyptskými múmiami. Sídlo obklopuje rozsiahly anglický park.

Betliar