Drevorezbárstvo
Zdroj: MAS Malohont

Remeslá Gemera a Malohontu

Gemer-Malohont bol odnepamäti známy aj vďaka rozvinutému remeselníctvu. Dnes tu ešte stále môžeme obdivovať šikovné ruky zvonolejárov, drotárov, kováčov, hrnčiarok, či drevorezbárov. Remeslá nám dodnes pripomínajú nie len názvy obcí ako napríklad Brdárka, Hrnčiarske Zalužany, či Hrnčiarska Ves, ale najmä priezviská, či už v slovenskom alebo maďarskom tvare. Gondáš, ktorým sa v minulosti označoval pastier svíň, Kušnier, archaické pomenovanie kožušníka, Brdár a Voštinár, podľa remesiel typických najmä pre západný Gemer. V maďarskom jazyku je tých priezvisk zachovaných ešte viac: Szabó (Krajčír), Kovács (Kováč), Varga (Obuvník), Lakatoš (Zámočník),  Fazekaš (Hrnčiar), či Juhász a Pásztor, ktoré v preklade znamená Pastier.

Na Gemeri počas storočí prekvitalo i valchárstvo, súkenníctvo, klobučníctvo, gubárstvo a vďaka prítomnosti ložísk hliny, hrnčiarstvo. Hlinu však okrem hrnčiarov vyrábajúcich taniere, misy, či krčahy využívali tiež kachliari a výrobcovia škridiel i tehál. Hrnčiarstvo dávalo v Gemeri-Malohonte prácu stovkám ľudí, v súčasnosti v regióne pôsobia už len dve posledné hrnčiarky. Podobne je to i pri gubárstve, posledného gubára v regióne a pravdepodobne i na Slovensku nájdeme v Klenovci. Viac o nich, ale i mladom zvonolejárovi, drotárovi, či výrobcovi Kyjatických hračiek sa dozviete v nižšieuvedených príspevkoch.

Výroba tradičnej výšivky v Malohonte

Výroba tradičnej výšivky v Malohonte

Medzi textilné výrobky s tradičnou výšivkou nepatrí len ľudový odev ale i miniatúry ľudových krojov, či darčekové predmety. Gabriela Medveďová z Hrachova sa ich výrobou zaoberá už viac ako 5 rokov.

Hrachovo
Drotárstvo

Drotárstvo

V našich mestách a dedinách sa kedysi objavovali ľudia, ktorí svoje remeslo oznamovali s výkrikom „Hrnce plátať, drôtovať!" Dnes už len niekoľko starších drotárov pestuje svoje remeslo. Jedným z nich je aj pán Bútora z Drienčan, ktorý vďaka drôtu vnáša keramike, sklu, aj drevu nový život.

Drienčany
Vinohradníctvo

Vinohradníctvo

Určite poznáte vína z Modry, Pezinka alebo Tokaja. Čo tak ochutnať víno z Gemera? Vinohradníctvo tu má hlbokú tradíciu.

Valice
Gubárstvo

Gubárstvo

Guby sú ručne tkané výrobky zo 100 % ovčej vlny. Pri ich výrobe sa do útkového stavu zatkávajú struky vlnených vlasov, čím sa vytvára vzhľad chlpatej tkaniny, ktorá sa využíva ako koberec, odev, alebo estetický bytový doplnok. Ján Fotta z Klenovca je jediný gemerský a pravdeopodobne aj slovenský gubár.

Klenovec
Hrnčiarstvo

Hrnčiarstvo

Hrnčiarstvo je jedným z charakteristických znakov nášho regiónu. Dôkazom sú i názvy obcí ako napr. Hrnčiarska Ves, či Hrnčiarske Zalužany. V minulosti existovalo v regióne takmer 40 významných hrnčiarskych lokalít, ktoré dávali prácu stovkám ľudí.

Hrnčiarske Zalužany
Kyjatické hračky

Kyjatické hračky

História výroby týchto drevených ľudových hračiek je už vyše 150 rokov spojená s malohontskou dedinkou Kyjatice. Bohato zdobené farebné koníky, kohútiky, kolísky, či truhličky si aj dnes získavajú srdcia detí a dospelých. Kyjatická hračka nesie označenie Regionálny produkt GEMER-MALOHONT.

Kyjatice
Zvonojelárstvo

Zvonojelárstvo

Za feudalizmu bolo niekoľko zvonolejárskych dielní aj na Gemeri: v Dobšinej, Rožňave, Štítniku a vo Vlachove. Dnes máme v regióne len jedného pokračovateľa tohto remesla. Róbert Slíž z Rožňavy získal na Festivale remesiel v Budapešti titul Mladého majstra roka.

Rožňava