Fresky v kostole Kraskovo
A fotó szerzője: Jozef Kopor

A gömöri freskók elnyerték az Európai Kulturális Örökség címet

Az Európai Örökség cím zsűrijének döntésére való majdnem egyéves várakozást siker koronázta. Az Európai Bizottság a Gömör és Kishont tizenkét templomában található középkori falfestményeket felvette az egész európai jelentőségű egyedi műemlékek listájára. Ezt a címet szigorú értékelést követően olyan helyszíneknek vagy tárgyaknak ítélik oda, amelyek az európai történelmet képviselik és tükrözik a közös európai értékeket, valamint a kultúra és a társadalom fejlődésére gyakorolt hatásukat.

A középkori templomok freskódíszítése, amely egyes esetekben akár 7 évszázados is lehet, más egyedülálló projektek mellett Európa-szerte sikert aratott.

A rimabrézói (Rimavské Brezovo), rimabányai (Rimavská Baňa), karaszkói (Kraskovo), kiétei (Kyjatice), kövi (Kameňany), csetneki (Štítnik), martonházi (Ochtiná) és gecelfalvai (Koceľovce) evangélikus templomok, a hizsnyói (Chyžné), gömörrákosi (Rákoš) és süvetei (Šivetice) katolikus templomok, valamint a pelsőci (Plešivec) református templom az elkövetkező években számos olyan tevékenység középpontjában áll majd, amelyek célja a műemlékekhez kapcsolódó értékes örökség és a Gótikus út érdekes történelmének bemutatása.

Az olyan bevált kulturális programokon kívül, mint a Gótikus Út Nyitva, a középkori műemlékek kutatásával foglalkozó tudományos konferencia vagy a karaszkói (Kraskovo) középkori fesztivál, a látogatók az elkövetkező években kiállításokra, koncertekre, különböző tematikus előadásokra és fesztiválokra számíthatnak. A projekt azonban a műemlékek hozzáférhetőségének javításán is gondolkodik, a modern technológiák segítségével a helyszínen vagy a virtuális térben történő jobb bemutatáson, a látogatók különböző csoportjait megcélozva a gyerekektől a kutatókig. Az Európai Örökség cím más birtokosaival folytatott műhelymunkáknak, rezidenciáknak és csereprogramoknak köszönhetően 2026 végéig számos helyi és külföldi művész és diák látogat majd el Gömörbe és Kishontra.

A Besztercebányai és a Kassai kerület önkormányzata, a Gemer regionális turisztikai szervezet, a Gótikus útvonal egyesület és a Szlovákiai Evangélikus Egyház Rimabrézó, mint a jelölés hivatalos benyújtója, megállapodtak abban, hogy együttműködnek a 2020-as jelölésen. A projektet a Szlovák Köztársaság Műemlékek Hivatala nemzeti szinten értékelte, és 2021 márciusában hivatalosan elküldte az Európai Bizottságnak. Az Európai Parlament, a Tanács, a Bizottság és a Régiók Bizottsága által kinevezett 13 független szakértőből álló testület értékelte az Európa-szerte érkezett jelöléseket.

Eddig a világjárvány nehéz körülményei ellenére sikerült közelebb lépni a konkrét tervek megvalósításához, mint például a többnyelvű hangos útmutatók bevezetése a templomokban, a gotickacesta.sk kapcsolattartási portál angol és magyar nyelvre fordítása, a márkaoldal elindítása a Besztercebányai kerület zahoramizadolami.sk desztinációs honlapján, vagy a jövő évi rendezvények előkészítése.

"Nagy örömünkre szolgál, hogy a területünkön élő különböző kultúrák és népcsoportok együttműködésének évszázados történetét rejtő értékes freskók európai szintű elismerésben részesültek. Gömör és Kishont mindig is a gazdasági, szellemi és kulturális élet központja volt. Hisszük, hogy a márkának köszönhetően a szorosabb együttműködés minden szinten meghozza gyümölcsét a helyi lakosok számára nyújtott jobb gazdasági és kulturális lehetőségek, valamint a látogatók számára nyújtott jobb szolgáltatások formájában" - mondta Ján Lunter, a Besztercebányai Önkormányzati Régió elnöke.

"Nagyszerű látni, hogy kevésbé ismert, de annál értékesebb középkori műemlékeinket ilyen megtiszteltetésben részesítették. Gömör és Kishont teljes turisztikai és kulturális potenciáljának kiaknázása reális cél az ilyen lépéseknek köszönhetően. A régiók, fejlesztési szervezetek, műemléktulajdonosok és a nem kormányzati szektor közötti együttműködésnek, amelyet másfél évvel ezelőtt, a memorandum aláírásakor deklaráltunk, megvan a maga stratégiája, és a nemzetközileg elismert Európai Örökség címnek köszönhetően az elkövetkező években teljesíteni és láthatóbbá tenni tudjuk" - mondta Rastislav Trnka, a Kassai Önkormányzati Régió elnöke.

Miroslav Boldiš, a Gótikus Útvonal Egyesület elnöke hozzátette: "Az olasz iskola által inspirált egyedülálló falfestmények a középkori Közép- és Nyugat-Európa közötti gazdasági és kulturális csere bizonyítéka. A természeti gazdagság és a bányászat, amely miatt az emberek például Németországból költöztek a régióba, felelősek azokért az értékekért, amelyeket a freskókkal díszített templomok ma a szellemi élet és a kulturális örökség szempontjából képviselnek.

Az Európai Örökség cím jelenlegi formájában 2013 óta létezik. Ez az első év, amikor szlovák emlékműnek ítélték oda. A középkori falfestmények Gömörben és Kishontban Athén ókori szívéhez, az ausztriai Carnuntum régészeti parkhoz, a budapesti zsinagógákhoz és a szlovéniai Javorca templomhoz csatlakoztak. A márka összekapcsolja és bemutatja a kontinens közös történelmét az Európa történelmében kulcsszerepet játszó konkrét helyeken, tárgyakon és szellemi kulturális örökségeken keresztül.

Kapcsolat