A rákosi templom
Rákos (Rákoš) községben van egy nem feltűnő templom, amely ritka festményeket rejt nemcsak a belső térben, hanem részben a külső falakon is. A falu északi részén, a Železník-hegy lábánál levő magaslaton épült, ahol a mára már nem létező régi Bebek család vára állt.
A Szentháromság római katolikus temploma egy egyhajós későromán stílusú, félköríves apszisos, torony nélküli épület a 13. század közepéről. A belső teret öt magas és keskeny román stílusú ablak világítja meg. A bejárati portálon azonban már van egy gótikus szögletes ív. A gömöri román építészet egyedülálló példájaként a templom szinte változatlan maradt.
A 14. és 15. század fordulóján belső terét freskók díszítették. Az apszis Krisztust a mandulafában, az egyházatyákat és az evangélisták szimbólumait ábrázolja. A templomban legfeljebb három mandula található, és az egyikbe a szerző (Szlovákiában meglehetősen szokatlanul) a Madonnát is elhelyezte. Különös figyelmet érdemel az 1993-ban felfedezett Szentháromság festménye, amely három arcú és négyszemű ülő Istent ábrázol. Hasonló csak az mártonházi templomban található.
A déli portál érdekességei a látható kis lyukak, amelyeket mágikus lyukakként ismernek – a „templom pora” fehér mágia érdekében. A legenda szerint a templomot egy titkos földalatti járat köti össze a közeli kihalt középkori várral. A templom mellett található egy kis harangtorony a 18. századból.