Bádogosság, barkácsolás
Városainkban és falvainkban voltak emberek, akik "fazekat szőni, fazekat drótozni!" felkiáltással hirdették mesterségüket. A törött, repedt vagy szivárgó edények javításával foglalkozó bádogosok fél Európát bejárták.
A barkácsolás fontos és elismert mesterség volt. Kifejlesztését a kő-, agyag- és porcelánedények javításának azonnali szükségessége indította el. Régebben Szlovákia nagy részén a szegényeknek jobban megérte egy elromlott edényt drótozni, mint újat venni, mivel az új edény ára két-háromszor magasabb volt, mint a dróthegesztés költsége. Ráadásul egy ilyen drótozott edény erősebb volt, mint egy új; ha leesett, nem tört össze. Fényes kivétel volt Kishont, ahol a fazekasságnak az agyaglelőhelyeknek köszönhetően nagy hagyománya volt. Itt az emberek inkább új kerámiákat készítettek, minthogy a sérült kerámiákat javítgatták volna. Azokon a területeken azonban, ahol kevés fazekas volt, a sérült edényekkel rendelkezőknek várniuk kellett erre a "beteg edények orvosára". A bádogos fogta a zsebét, később pedig az erszényét és a "műhelyével a hátán" járta a falvakat. Ez a mesterség apáról fiúra szállt. Az első világháború után, amikor a boltok kezdtek megtelni olcsóbb gyári termékekkel, a bádogos termékek iránti kereslet csökkent, ami arra késztetett néhány bádogost, hogy a vízvezeték-szerelésre térjen át.
A bádogosság ma már szinte kihaltnak tekinthető. Csak néhány idősebb bádogos műveli a mesterségét. Július Bútora úr Derencsényből (Drienčany) dróttal dolgozik a régióban. Fát, üveget és kerámiát fon, amit a drót segítségével kiegészít a tervezés és a használat során, és új életet lehel a sérült darabokba. Drótból gyönyörű ékszereket és dísztárgyakat is készít.A bádogosság ma már szinte kihaltnak tekinthető. Csak néhány idősebb bádogos műveli a mesterségét. Július Bútora úr Derencsényből (Drienčany) dróttal dolgozik a régióban. Fát, üveget és kerámiát fon, amit a drót segítségével kiegészít a tervezés és a használat során, és új életet lehel a sérült darabokba. Drótból gyönyörű ékszereket és dísztárgyakat is készít.
Bútora úr elnyerte a Gömör-Kishont regionális termékcímkét a drótfonatos kerámiáért.