Pohľad z útrob Drienčanskej jaskyne
Forrás: Archív regiónu Gemer

Derencsényi-karszt tanösvény

Az útvonal a karsztvidéken kívül, Meleghegy (Teplý Vrch) faluban kezdődik, ahonnan a hikori növekedés (Hikóriový porast) védett területen keresztül Derencsénybe (Drienčany) vezet. Mesterségesen hozták létre a 19. század végén, amikor észak-amerikai hikorifákat telepítettek ide, és sikeresen akklimatizálódtak. Ezután a Meleghegy (Teplý vrch) víztározó körül sétálnak, amelynek partján egy madármegfigyelő torony áll.

A tanösvényre Derencsényben is fel lehet szállni, ahol a 4. számú megállótól körútként folytatódik. A túra 15 megállóhelyből áll, amelyeken információs táblák ismertetik meg Önt a karszt legjellegzetesebb természeti jellemzőivel. A legvonzóbb megálló (különösen a gyerekek számára) a Kis-Derencsényi-barlang Malá drienčanská jaskyňa), amelynek kezdeti része járható. Brožkova remeteség (Brožkova pustovňa) néven említi Ľudovít Kubáni író is Valgatha című regényében. Szintén lenyűgöző a Nagy-Derencsényi-barlang (Veľká drienčanská jaskyňa) mennyezetének egy részének leomlása által kialakított mély víznyelő, amelynek bejáratához a tanösvény vezet.

Derencsény községben található tanösvényt egyéb látnivalók egészítik ki, például egy napóra, egy fából készült meselabirintus vagy Pavel Dobšinský emlékplébánia, amelynek közelében Pavel Dobšinskýt eltemették. Meleghegy (Teplý vrch) faluból induló tanösvény teljes hossza 7,5 kilométer. A Derencsényben kezdődő és végződő karsztkörút hossza körülbelül 2,9 km.

 

 

A teljes Derencsényi-karszt 16 km²-es területével egyfajta festői karsztszigetet alkot a Murányi-fennsík (Muránska planina) és a Szlovák-karszt (Slovenský kras) között. Főleg mészkőből áll, amely a tengerpart maradványaként alakult ki. Területén számos forrás és szivárgás található. A legnagyobbak közé tartozik a magasmajtényi-forrás Hrušovský prameň), amelynek kapacitása másodpercenként akár 15 liter is lehet.

További érdekesség a karszttavak, amelyek a repedések eltömődésével jönnek létre, így az esővizet a karsztgödrökben tartják vissza. Négy ilyen tó található Derencsényben (mindössze 200 m-rel dobsinai plébánia (Dobšinského fara) felett), az egyik a Gömörispánmezőtől (Španie Pole) északra található.

Az ősidők óta ismert Derencsényi-barlangokon (Drienčanský jaskyne) kívül az elmúlt évszázadban fokozatosan felfedezték a Front-barlangot (Frontová jaskyňa), a Holomňhegyi-barlangot (Jaskyňa pri Holom vrchu), a Dubravicai-barlangot (jaskyňa Dúbravica) és 1991-ben a Nad Kadlubom-barlangot (jaskyňa Nad Kadlubom), amely a Szeleste (Slizké) falu melletti Podbanište-barlanggal (jaskyňa Podbanište) együtt egy 1570 méter hosszú barlangrendszert alkot, a leghosszabbat a Derencsényi-karsztban.

A karsztban számos védett és ritka állatfaj él. A legkisebb és kritikusan veszélyeztetett fajok közül az Apalus bimaculatus érdemel említést. Ez a tavasz hírnökének is nevezett apró bogár amellett, hogy ellenáll a fagyoknak és erős szélben is képes repülni, azért érdekes, mert ízületeiből mérgező hemolimfát választ ki, amely már háromszázad grammban is halálos az emberre. A középkorban a Medici család nemes ellenségeiket mérgezte meg vele. Egyetlen bogár társadalmi értéke 140 euró.

A növényvilágot bőségesen képviselik a gyógynövények, mint például az anyatejfű, vagy a ritka szürke menta, több orchideafaj, mint például a bíbor orchidea, és egy kárpáti endemikus faj - a szedmohradi borsó. A Balog-folyó (rieka Blh) partjait a legnagyobb páfrányfajunk, a struccpáfrány díszíti. Közvetlenül a Derencsényi-karszt tanösvényről is megcsodálhatja.

A Derencsényi-karszt területe a Korlátkő-hegység (Cerová vrchovina) tájvédelmi körzet igazgatása alá tartozik.

Kapcsolat
980 23 Drienčany