Murányi boroszlán (Daphne arbuscula)
A murányi boroszlán harmadidőszaki reliktum és endemikum. Kizárólag a Murányi-fennsík (Muránska planina) területén található, és a harmadidőszak óta változatlanul fennmaradt, minden jégkorszakon át.
A 10-30 cm magas örökzöld cserje, amely főként nehezen megközelíthető mészkőszikla-szakadékokon nő, 590 és 1 330 m tengerszint feletti magasságban. Optimális körülmények között a déli fekvésű nyílt vagy enyhén árnyékos lejtőkön él, de gyakran megtalálható az északi lejtőkön is, összesen mintegy 35 helyen a Murányi-fennsík. A populációk mérete 10 és 500 egyed között mozog.
Áprilistól júniusig virágzik, sötét rózsaszínű (néha fehér), áthatóan illatos virágokkal. A levelek egyenesek vagy fordítottak, szélükön lándzsa alakúak, csúcsukon tompa, tekert, de bőrszerű. Termése nem feltűnő, száraz kehely maradványokkal borított bogyó. Ezeket azonban ritkán produkálja.
A murányi boroszlán a Murányi-fennsík Nemzeti park (Národný park Muránska planina) jelképe. Törvényes védelem alatt áll, és a szlovákiai növények vörös listáján veszélyeztetett fajként szerepel. Társadalmi értéke 230 euró.