Pelsőci Református Templom
A Bebek család valamikor a 14. század első felében építtette a családi templomot birtokuk székhelyén. A középkorban a templom sokkal nagyobb volt, mint manapság. Abban az időben nem maradt el a csetneki (Štítnik) templom építése mögött.
1558-ban, amikor a törökök megtámadták Pelsőcöt (Plešivec), lerombolták és felgyújtották a templomot, amely hosszú évekig romként állt, beomlott boltozattal és tető nélkül. A romot a 17. század első évtizedeiben a helyi református hívek javították ki, akik lapostetős csarnokká építették át, a nyugati oldalon és az egykori presbitériumban empóriumokkal kiegészítve. Belső terét máig csak részben feltárt freskók díszítik, amelyek Szlovákia legértékesebb középkori falfestményei közé tartoznak, és a 14. századi erdélyi falfestészet legjelentősebb alkotásai közé. Ez legalább két olasz (valószínűleg padovai) mester magas színvonalú munkája, akiket Juraj Bebek hívott meg Pelsőcre (Plešivec).
A templom a többszöri átépítés ellenére is fontos példája a fejlett gótikus építészetnek ebben a században Gömörben. Különösen értékes az eredeti pompás gótikus kapu, amelyen keresztül a kápolnába a főhajóból lehet belépni. Stílusában hasonlít a kassai Szent Erzsébet-székesegyház portáljaihoz. Az északi kápolna belsejében található Bebek László gótikus sírköve rózsaszín márványból.
2009 óta a templomban átfogó felújítást végeztek, amelynek során az északi kápolna tetejét eredeti formájába helyezték, a belső térben további freskókat tártak fel, és a presbitérium ablakait a gótikus időkből származó eredeti formájukra rekonstruálták.