Kraj pravekých sopiek, skalných stepí, stolových hôr a kamenných morí
Chcete sa s troškou fantázie preniesť do čias dávno minulých, kedy láva sa liala a popol sa sypal?
- Pri potulkách CEROVOU VRCHOVINOU naďabíte na takýchto svedkov minulosti na každom kroku. Sopečné kužele či zvyšky lávových prúdov - „Cerovka“ je doslova veľkým geologickým skanzenom.
- K najatraktívnejším cieľom gemerskej časti Cerovej vrchoviny patrí Hajnáčka a jej okolie. Priamo nad obcou sa vypína skalný vrch vulkanického pôvodu, ktorá skrýva pozostatky hradu z 13. storočia.
Opustený lom nad obcou býva označovaný za najvýznamnejšie karpatské nálezisko modrých drahokamov (zafírov) v bazalte.
- Neďaleká Kostná dolina, je vzácnym náleziskom kostí tapírov, mastodontov a iných zvierat žijúcich v štvrtohorách. Boli tu zistené aj zvyšky mnohých na svete dovtedy nepoznaných druhov. Nálezisku ale i Cerovej vrchovine sa odborne venuje vlastivedná expozícia v Gemersko-malohontské múzeum.
- V časti obce Šťavica nájdete v pekne upravenom areáli netradičný výver minerálnej vody. Kedysi tu stáli aj kúpele.
Obľúbenými turistickými cieľmi v okolí Hajnáčky sú sopečné vrcholy:
Ragáč, druhá najmladšia sopka na Slovensku
Steblová skala, ktorá svojim tvarom pripomína píšťaly kostolných organov
Pohanský hrad, stolová hora ukrývajúca zvyšky kamenného valu starých Keltov i skalné mesto s vyše 30 pseudokrasovými jaskyňami, ktoré kedysi obývali naši pravekí predkovia.
- 🚶♂🚶♀ V celej CHKO sa nachádza 9 turisticky značených chodníkov, 4 náučné chodníky a 3 náučné lokality, ktoré prechádzajú tými najatraktívnejšími časťami územia.
- Rybári i turisti si prídu na svoje v pokojných zátokách vodnej nádrže Petrovce pri Gemerskom Jablonci, alebo pri rybníku v obci Tachty. Tu sa na Tomášovom vrchu, len 1 km od maďarskej hranice vypína rozhľadňa, z ktorej za dobrého počasia vidno až 80 kilometrov vzdialenú Kráľovu hoľu.
- Viac informácií a tipov:
https://regiongemer.sk/objavuj/place/chko-cerova-vrchovina/
http://chkocerovavrchovina.sopsr.sk/
Kategórie: #Príroda