Hvezdáreň RS - prelet lietadla počas polotieňovej fázy zatmenia Mesiaca
Zdroj: Hvezdáreň Rimavská Sobota

Hvezdáreň Rimavská Sobota

Hvezdáreň nájdete na juhozápadnom okraji mesta, v miestnej časti Tomašová. Jej hlavným predmetom je popularizačná, vzdelávacia a metodická činnosť. Odborné pozorovania sú zamerané predovšetkým na pozorovanie slnečnej aktivity. Zameriava sa tiež na problematiku svetelného znečistenia. Jedinečnosťou hvezdárne je astropark s malým arborétom, jazierkom, prvkami záhradnej architektúry (UFO ohnisko, pergola, záhradný kozub, lavičky, hojdačky) a možnosťou turistického ubytovania.

V astroparku nájdete modely asteroidov, slnečné hodiny, interaktívnu zemeguľu, malú aj veľkú slnečnú pec, solárny domček aj s autodráhou, zvonkohru, solárnu sušičku, model Slnečnej sústavy s pomernými veľkosťami planét, malú raketu aj kozmonauta, informačné tabule o svetelnom znečistení a mnoho iného. Astropark je nielen miestom pre oddych a vzdelávanie, ale aj pamiatkou na nadšenie, obetavosť a kreativitu ľudí, ktorí vám tu chceli spríjemniť pobyt.

Pozorovania hviezdnej oblohy, Mesiaca, planét, súhvezdí a iných zaujímavých objektov cez ďalekohľad, sa za jasného počasia koná každý piatok večer. V zimnom období medzi 18.30 a 21.00 hod, v lete o hodinu neskôr.

Kontakt
Adresa: Tomášovská 63, 979 01, Rimavská Sobota, SK
GPS: 48,374496, 20,003843
Web stránka: http://rs.planetarium.sk/
Email: astrors@astrors.sk

Kategórie: #Príroda , #Relax