Mlyn Veľké Teriakovce
Zdroj: wikipedia.sk

Veľké Teriakovce

Severne od Rimavskej Soboty v údolí rieky Rimava nájdete obec Veľké Teriakovce. Jej súčasťou sú aj miestne časti Malé Teriakovce, Vrbovce a Krásna.

.

Ako strážca celého kraja sa nad obcou vypína bájny vrch Maginhrad so 17 m vysokou rozhľadňou ponúkajúcou nádherné výhľady od Kráľovej hole cez Rimavskú dolinu až do Maďarska. Vedú k nej až štyri značené turistické trasy: z Veľkých Teriakoviec, Nižného Skálnika, Horných Zahorian a Vyšnej Pokoradze.

Môžete sa k nej vydať aj z Vyšného Skálnika, náučným chodníkom “Po Stopách Maginhradu”. Každá jeho zastávka vám prezradí aj pár veršov z Báje Maginhradu. Po absolvovaní trasy sa tak dozviete celú povesť. Kúzelnú atmosféru dotvárajú všadeprítomné rozprávkové sochy rytierov, pastierov, obrov ale aj tajomné pieskovcové bane.

.

O bohatej histórii obce svedčí aj gotický kostol v miestnej časti Malé Teriakovce. Pýši sa maľovaným dreveným kazetovým stropom, ktorý patrí k najstaršie zachovaným na Slovensku.

.

Nájdete tu i krásne zrekonštruovanú budovu vyše 200 rokov starého vodného mlyna, ktorý je dnes vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Slúži ako regionálne múzeum roľníctva, mlynárstva, pekárstva a tradičných remesiel. Čaká vás tu aj unikátna zbierka kyjatických hračiek, tradičná teriakovská izba a kuchyňa i vzdelávacie priestory.

Mlyn je sprístupnený a ožíva najmä počas letnej sezóny prostredníctvom rôznych podujatí, tvorivých dielní či výstav.

.

Tradičným podujatím vo Veľkých Teriakovciach býva Slovenské mitrovanie. Koná sa koncom októbra a je venované najmä práci ovčiarov. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky prác na salaši, baranie špeciality, remeselný a farmársky jarmok i bohatý folklórny program.

.

Ubytovanie v obci ponúka rodinný Penzión Salaš pod Maginhradom inšpirovaný tradičným bačovským štýlom. Telo i dušu poteší jeho vychýrená regionálna kuchyňa so salašníckymi špecialitami v obľúbenej kolibe.

 

Kontakt
GPS: 48,433548, 19,967067
Web stránka: www.regionmalohont.sk