Kyjatické hračky
Zdroj: MAS Malohont

Regionálne produkty


Značka "Regionálny produkt Gemer-Malohont" označuje kvalitné prírodné, poľnohospodárske, potravinárske produkty, i výnimočné remeselné výrobky.
Jej cieľom je zviditeľnenie a podpora predaja miestnych produktov, v ktorých sa spája vzťah k regiónu a tradícia. Spoznajte a kupujte to najlepšie z regionálnych produktov, podporíte tým rozvoj nášho regiónu.

Drotárstvo

Drotárstvo

V našich mestách a dedinách sa kedysi objavovali ľudia, ktorí svoje remeslo oznamovali s výkrikom „Hrnce plátať, drôtovať!" Dnes už len niekoľko starších drotárov pestuje svoje remeslo. Jedným z nich je aj pán Bútora z Drienčan, ktorý vďaka drôtu vnáša keramike, sklu, aj drevu nový život.

Drienčany
Vinohradníctvo

Vinohradníctvo

Určite poznáte vína z Modry, Pezinka alebo Tokaja. Čo tak ochutnať víno z Gemera? Vinohradníctvo tu má hlbokú tradíciu.

Valice
Gubárstvo

Gubárstvo

Guby sú ručne tkané výrobky zo 100 % ovčej vlny. Pri ich výrobe sa do útkového stavu zatkávajú struky vlnených vlasov, čím sa vytvára vzhľad chlpatej tkaniny, ktorá sa využíva ako koberec, odev, alebo estetický bytový doplnok. Ján Fotta z Klenovca je jediný gemerský a pravdeopodobne aj slovenský gubár.

Klenovec
Hrnčiarstvo

Hrnčiarstvo

Hrnčiarstvo je jedným z charakteristických znakov nášho regiónu. Dôkazom sú i názvy obcí ako napr. Hrnčiarska Ves, či Hrnčiarske Zalužany. V minulosti existovalo v regióne takmer 40 významných hrnčiarskych lokalít, ktoré dávali prácu stovkám ľudí.

Hrnčiarske Zalužany
Kyjatické hračky

Kyjatické hračky

História výroby týchto drevených ľudových hračiek je už vyše 150 rokov spojená s malohontskou dedinkou Kyjatice. Bohato zdobené farebné koníky, kohútiky, kolísky, či truhličky si aj dnes získavajú srdcia detí a dospelých. Kyjatická hračka nesie označenie Regionálny produkt GEMER-MALOHONT.

Kyjatice
Muránske buchty

Muránske buchty

Vychýrená, široko-ďaleko známa regionálna pochúťka. Viackrát prekladané kysnuté cesto v sebe ukrýva bohatú sladkú náplň. Muránske buchty sa dnes pečú s rôznymi náplňami – lekvárové, makové, nugátové, orechové, višňové, čučoriedkové, tvarohové, jahodové, malinové, ale i ríbezľové.

Muráň