Bunkre na Gemeri
Objekty ľahkého opevnenia vz. 37 (ROPíky)
V predvečer druhej svetovej vojny, sa ocitlo Československo v zložitej situácií. Obklopené nepriateľom z troch strán, čelilo v roku 1938 územným požiadavkám Nemecka, Poľska a Maďarska. Aby malo Československo v očakávanom konflikte s mocnejším nepriateľom šancu, musela armáda zabrániť náhlemu vpádu cez hranice do vnútrozemia. Vláda sa na túto situáciu začala pripravovať už po nástupe Hitlera k moci a riešenie videla vo vzore Francúzska, ktoré na hranici s Nemeckom vybudovalo neprekonateľnú líniu opevnení tzv. Maginotovu líniu. Aj keď práce na opevnenej línií prebiehali od roku 1935, pôvodné plány neboli v kritickom roku 1938 naplnené. V priebehu troch rokov sa podarilo na hraniciach Československa vybudovať 10 000 ľahkých a 265 ťažkých objektov. V našom regióne sa zachovali dva objekty ľahkého opevnenia vz. 37, ktoré nám pripomínajú našu odvahu brániť demokraciu a vzoprieť sa totalitným režimom. Oba objekty patrili do sérií opevnenia, ktoré mali brániť južnú hranicu pred agresiou zo strany Horthyovského Maďarska, ktoré sa nechcelo po Trianone zmieriť so svojimi hranicami a nárokovalo si južné územia ČSR.
Objekty ľahkého opevnenia vz. 37/A v Jesenskom a Bretke. Tento typ ľahkého opevnenia bol určený pre bočné paľby dvoch guľometov v strieľňach, krytých z pohľadu nepriateľa charakteristickými „ušami“. Posádku malo tvoriť 7 mužov. Aj keď odhodlanie brániť Československú republiku bolo nesmierne, ani jeden z našich dvoch bunkroch sa nedostal v roku 1938 do bojového stretu. Mníchovská dohoda a Viedenská arbitráž, rozhodla o osude našej krajiny a tak bunkre upadli do zabudnutia.
Bunker v Bretke, so svojím výhodným postavením nad obcou, využila na prelome rokov 1944/1945 ustupujúca nemecká armáda v boji proti postupujúcej ruskej armáde. Boje v okolí sa podpísali aj na samotnom bunkri, ktorý zasiahla raketa z legendárnej ruskej zbrane - „Kaťuše“. Zatiaľ čo bunker v Bretke je od vojny ponechaný svojmu osudu, v Jesenskom sa iniciatívy za obnovu bunkra chopila partia nadšencov, ktorá ho postupne renovuje a sprístupňuje verejnosti.
Kategórie: #História