Historické centrum Jelšavy
Zdroj: Archív regiónu Gemer

Jelšava

 

Jelšava je mesto s bohatou baníckou a železiarskou tradíciou. V 14.storočí bola druhým najdôležitejším obchodným centrom a dodávateľom železa v Uhorsku. V 19. storočí tu fungovalo dnes neuveriteľných štyridsať zvonkárskych dielní, ktorých výrobky sa pre ľubozvučné tóny a jemnosť ladenia vysoko cenili a expedovali nielen po Uhorsku, ale i do celej Európy, niektorých častí Ázie i Afriky. Dominantou centra mesta je monumentálna stavba kaštieľa Coburgovcov, ktorý je momentálne v rekonštrukcii. Po dohode sú možné aj jeho prehliadky. V spolupráci s občianskym združením Čierne diery, je v pláne vybudovať v najvyššie položenej časti kaštieľa unikátne zážitkové ubytovanie pre turistov z celého Slovenska. Za zhliadnutie stojí tiež veľkolepý Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla a vynovené Mestské múzeum v jeho susedstve.

Pre turistov sú v Jelšave od tohtoročnej sezóny pripravené dve zážitkové novinky. Prvou je rekreačné splavovanie rieky Muráň v úseku Teplá Voda - Jelšava, cestný most. Krásu Muránky môžu milovníci vodáckej turistiky objavovať individuálne alebo skupinovo v jedno- až štvormiestnych kajakoch, ktoré s príslušenstvom rady zapožičajú Mestské služby Jelšava. Druhou novinkou je možnosť zapožičania si horských kolobežiek s následným zjazdom z vrchu Hrádok do 6 km vzdialenej a o 360 výškových metrov nižšie položenej Jelšavy. K dispozícii je 5 odpružených kolobežiek pre dospelých a 3 pre deti, s prilbami, ochrannými rukavicami a detskými chráničmi. V rámci služieb je vždy ponúkaný aj odvoz turistov na miesto štartu. Na Hrádku určite neobíďte (od štartu kolobežiek len 1km vzdialenú) Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Bohatosťou a rôznorodosťou foriem aragonitovej výplne sa radí medzi najhodnotnejšie aragonitové jaskyne na svete.

Jelšava je ideálnym miestom na jednodňový výlet pre kohokoľvek, kto rád kombinuje šport a prírodné krásy s kultúrnym dedičstvom.

Na svoje si ale prídu i gurmáni. Pri príležitosti júnových osláv Dní Mesta Jelšava sa pravidene koná súťaž vo varení tradičnej gemerskej špeciality - gemerských guliek, ktoré určite stoja za ochutnanie.

Kontakt
Adresa: Námestie republiky 499, 04916, Jelšava, SK
GPS: 48,631359, 20,23574
Web stránka: https://www.jelsava.sk/
Email: info@jelsava.sk

Kategórie: #História